Wymogi formalne pisma procesowego

Dodaj komentarz

Marzec 7, 2013 - autor: Doradztwo Prawne PAB

Pismo procesowe, które kierujemy do sądu, powinno odpowiadać wymogom formalnym, które zostały określone w art. 126 Kodeksu postępowania cywilnego.

Zgodnie z brzmieniem tego przepisu, ustawodawca określił, że pismo procesowe musi zawierać:

1) oznaczenie sądu, do którego jest skierowane – Należy więc zwrócić uwagę na właściwość sądu. Musimy w takim piśmie jasno określić, czy pismo jest skierowane do sądu rejonowego,okręgowego lub apelacyjnego. Poza tym też musimy określić właściwość miejscową sądu. Co prawda, jeżeli nasze pismo trafi do innego sądu, niżeli właściwy, to przekaże on pismo do sądu właściwego, ale w ten sposób stracimy czas na przesłanie pism między sądami.

2) imiona i nazwiska albo nazwy stron – Ustawodawca wymaga, abyśmy podali imię, nazwisko oraz dokładny adres strony procesowej. W przypadku spółek innych niż cywilna, podajemy jej nazwę . [WAŻNE: Jeżeli mamy do czynienia ze spółką cywilną, to wymieniamy wszystkich jej udziałowców, a nie spółkę cywilną!]. W przypadku, gdy strona procesowa ma pełnomocnika lub przedstawiciela ustawowego, należy zaznaczyć ich obecność w sprawie

3) oznaczenie rodzaju pisma – Nasze pismo procesowe powinno zawierać oznaczenie pisma,tj. określenie, czy jest to pozew, skarga,apelacja, czy inne. Co prawda sąd bardziej bada treść pisma, jednak oznaczenie pisma bardzo ułatwi sprawę.

4) osnowę wniosku lub oświadczenia i dowody na przedstawione tam okoliczności – Na tym etapie przedstawiamy nasze wnioski lub oświadczenia. Określamy, czego oczekujemy od sądu, jakie wnioski składamy. Na ich poparcie przedstawiamy dowody.

5) podpisy stron, przedstawicieli ustawowych lub pełnomocników – Pismo niezawierające podpisu nie posiada mocy prawnej i sąd wzywa do uzupełnienia tego braku w terminie 7-dniowym.

6) wymienienie załączników – Jeżeli w piśmie przywołujemy jakieś dokumenty, należy je wymienić na końcu pisma procesowego.

Jeżeli nasze pismo procesowe nie jest pierwsze w sprawie, to powinno zawierać sygnaturę akt sprawy. Jeśli przepisy szczególne tak stanowią, pismo procesowe składać należy na urzędowym formularzu lub na elektronicznych nośnikach informacji. Tak jest na przykład w sprawach prowadzonych w postępowaniach uproszczonych

Do pisma należy dołączyć pełnomocnictwo, jeżeli pismo wnosi pełnomocnik, który przedtem nie złożył pełnomocnictwa. Nie dotyczy to pism wnoszonych w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: