Nowelizacja prawa karnego- trudniej o wyrok w zawieszeniu?

Dodaj komentarz

Marzec 8, 2013 - autor: Doradztwo Prawne PAB

Trwają prace nad nowelizacją kodeksu postępowania karnego oraz innych ustaw karnych, w tym kodeksu karnego.kk

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego chce wprowadzić zmiany, w których skazany zamiast iść za kratki, mógłby w tygodniu pracować, a w weekend siedzieć w domu z elektroniczną obrożą. Takie elektroniczne obroże funkcjonują w naszym prawie całkiem niedawno i miały być receptą na przepełnione zakłady karne.

Jeśli chodzi o proponowane zmiany to w szczególności dotyczą one części ogólnej kodeksu karnego. Przede wszystkim dążą one do zmiany polityki karnej i uniknięcia konieczności budowania kolejnych więzień. Tym samym, projekt przewiduje mniej kar w zawieszeniu, więcej darmowych prac społecznych i grzywien, weekendowe ograniczenia wolności

Nie oznacza to jednak, że sądy będą łagodniejsze dla przestępców. Kary więzienia mają być rzadziej zawieszane. Dziś warunkowo zawieszanych jest 55 proc. do 60 proc. wszystkich wyroków. Jest to najwięcej w Europie.

W dodatku kiedy przed sądem zapada ekspresowy wyrok uzgodniony wcześniej z prokuratorem (tzw. ugoda z prokuratorem lub dobrowolne poddanie się karze), sąd, zawieszając wykonanie kary, nie musi badać, czy oskarżony rokuje poprawę (tzw. pozytywna prognoza kryminologiczna).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: