Kupno mieszkania z zameldowaną osobą jako wada prawna

Dodaj komentarz

Marzec 22, 2013 - autor: Doradztwo Prawne PAB

Nasz czytelnik napisał do nas pytanie odnośnie zameldowanej osoby w mieszkaniu, które kupił. Otóż sprzedający zapewniał, że nikt nie jest zameldowany. W trakcie meldunku, nasz czytelnik dowiedział się jednak, że w jego nowym mieszkaniu jest już ktoś zameldowany.  Nasz czytelnik pyta, co może teraz zrobić?

Otóż kupno mieszkania z zameldowaną osobą pod tym adresie jest wadą prawną rzeczy w przypadku, gdy kupujący o niej nie wiedział lub z łatwością nie mógł się dowiedzieć. W przedmiotowej sprawie, nasz czytelnik został poinformowany i zapewniony, że pod podanym adresie nie jest nikt zameldowany. W związku z tym, sprzedawca wprowadził w błąd kupującego, co do prawa. Co prawda meldunek wywodzi się z prawa administracyjnego, ale również jest prawem. Wada prawna nie musi wywodzić się przecież z prawa cywilnego.

Nasz czytelnik powinien zgłosić do biura meldunkowego sprawę i jeżeli zameldowana osoba nie zamieszkuje pod danym adresem dłużej niż trzy miesiące,to nie będzie miał problemu z wymeldowaniem takiej osoby.

Ciężko mówić o jakiś roszczeniach po stronie kupującego, jeżeli nie poniósł on żadnej szkody. Gdyby jednak szkoda wystąpiła, to kupujący może wystąpić o odszkodowanie z tytułu rękojmi za wady prawne sprzedanej rzeczy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: