Zmiany w In-Vitro

Dodaj komentarz

Marzec 22, 2013 - autor: Doradztwo Prawne PAB

Kwestie in-vitro, czyli zapłodnienia pozaustrojowego, już od dawna budzą wiele spekulacji i dylematów w polskim społeczeństwie. Na konferencji, która miała miejsce ostatniej środy Ministerstwo Zdrowia opracowało oczekiwany program refundacji in-vitro, który ma ruszyć od 1 lipca 2013 roku.

Program ma dotyczyć zarówno mężczyzn jak i kobiety nie tylko pozostających w związkach małżeńskich i ma potrwać 3 lata. Szacuje się, że ma on objąć w tym czasie ok. 15 tys. par.

Jednakże aby móc skorzystać z dofinansowania konkretna para musi spełnić określone warunki:

  • kobieta przystępująca musi mieć nie więcej niż 40 lat,
  • para musi udokumentować, że przez minimum rok bezskutecznie leczyła niepłodność,
  • podanie leków stymulujących zainteresowanej kobiecie musi prowadzić do wytworzenia u niej komórek jajowych,
  • gamety muszą pochodzić od danej pary ( wykluczone zostaną pary, które będą chciały skorzystać z banków spermy czy komórek jajowych),
  • kobieta musi z medycznego punktu widzenia być zdolna do donoszenia ciąży.

Ministerstwo sfinansuje każdej parze, która wypełni powyższe kryteria, badania wstępne i procedurę biotechnologiczną. Dotyczyć ma to tylko 3 prób sztucznego zapłodnienia. Niestety, kwestia dofinansowania leków potrzebnych pacjentce przy zapłodnieniu in-vitro jest na razie tylko w planach. Ich koszt to ok. 5 tys. zł.

Nowatorstwo na skalę światową polskiego programu refundacji objawia się tym, że u zakwalifikowanej pary lekarze będą zapładniać jedynie 6 komórek jajowych, co ma na celu zmniejszeniu nadmiernej liczby zarodków.

Nad jakością procedur i bezpieczeństwem pacjentów ma czuwać rada programowa in-vitro, która w najbliższym czasie zostanie wyznaczona przez Ministerstwo Zdrowia.

Co do ośrodków, w których taka para będzie mogła dokonać zabiegu to zostaną one niedługo wyłonione na podstawie przeprowadzonego konkursu. Taka lecznica będzie musiała być wyposażona w laboratorium, zatrudniać embriologów i dwóch ginekologów. Ministerstwo przeznaczy jej 7.5 tys. zł za każdy zabieg in-vitro.

Zapowiadane jest także stworzenie specjalnego rejestru dla par, co ma uchronić Ministerstwo przed zgłaszaniem się do programu tych samych osób w różnych ośrodkach.

Koszt pierwszego półrocza funkcjonowania programu to ok. 50 mln zł.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: